Mosaic Fragment
MS4014
Location: On Display in the Rome Gallery
From: Italy | Latium | Rome (Italy)
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4014 |
| Current Location | Rome Gallery - On Display |
| Culture | Roman | Christian |
| Provenience | Italy | Latium | Rome (Italy) |
| Date Made | 4th century |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Stone | Porphyry | Marble (Stone) |
| Technique | Opus Alexandrinum |
| Description | Fragment of opus alexandrinum flooring. Checkerboard pattern. |
| Height | 22.5 cm |
| Width | 32 cm |
| Depth | 28 cm |
| Thickness | 1.25 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Dillwyn Parrish in memory of the late Dillwyn Parrish, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

