Griddle
36-11-271
From: Mexico (Central America) | Durango | El Zape | Santa Ana (Zape)
Curatorial Section: American
| Object Number | 36-11-271 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chalchihuites |
| Provenience | Mexico (Central America) | Durango | El Zape | Santa Ana (Zape) |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Loma Pelona, Surface find |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fragment. Grey pottery. Slightly concave-convex; with rounded corner and sides at right angle to one another. |
| Length | 4.14 cm |
| Width | 4.45 cm |
| Thickness | 1.11 cm |
| Credit Line | American Philosophical Society / University Museum Durango Expedition, J. Alden Mason, 1936 |
| Other Number | SA-11 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

