Disc
36-11-235
From: Mexico (Central America) | Durango | Hervideros
Curatorial Section: American
| Object Number | 36-11-235 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chalchihuites |
| Provenience | Mexico (Central America) | Durango | Hervideros |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Surface Find |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Coarse grey pottery. Bi-plane. Broken (about half). |
| Length | 5.88 cm |
| Width | 2.87 cm |
| Thickness | 0.95 cm |
| Credit Line | American Philosophical Society / University Museum Durango Expedition, J. Alden Mason, 1936 |
| Other Number | H-32 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

