Disc
36-11-233
From: Mexico (Central America) | Durango | Hervideros
Curatorial Section: American
| Object Number | 36-11-233 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chalchihuites |
| Provenience | Mexico (Central America) | Durango | Hervideros |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Surface Find |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Coarse grey pottery. Slightly concave-convex. Incomplete. |
| Width | 8 cm |
| Thickness | 1.27 cm |
| Outside Diameter | 13.34 cm |
| Credit Line | American Philosophical Society / University Museum Durango Expedition, J. Alden Mason, 1936 |
| Other Number | H-28 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

