Arrow Point
36-11-224
From: Mexico (Central America) | Durango | Hervideros
Curatorial Section: American
| Object Number | 36-11-224 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chalchihuites |
| Provenience | Mexico (Central America) | Durango | Hervideros |
| Culture Area | Central American |
| Locus | surface find |
| Section | American |
| Materials | Carnelian |
| Description | Carnelian. Convex base. |
| Length | 2 cm |
| Width | 1 cm |
| Thickness | 2.38 cm |
| Credit Line | American Philosophical Society / University Museum Durango Expedition, J. Alden Mason, 1936 |
| Other Number | H-224 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

