Mano
36-11-218
From: Mexico (Central America) | Durango | Hervideros
Curatorial Section: American
| Object Number | 36-11-218 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chalchihuites |
| Provenience | Mexico (Central America) | Durango | Hervideros |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Surface find |
| Section | American |
| Materials | Stone (uncertain) |
| Description | For metate. Oval. Plano-convex. |
| Length | 18.11 cm |
| Width | 10.95 cm |
| Thickness | 5.71 cm |
| Credit Line | American Philosophical Society / University Museum Durango Expedition, J. Alden Mason, 1936 |
| Other Number | H-4 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

