Sherd
36-11-194A
From: Mexico (Central America) | Durango | Canon Del Molino
Curatorial Section: American
| Object Number | 36-11-194A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chalchihuites |
| Provenience | Mexico (Central America) | Durango | Canon Del Molino |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Rio Guatimape, surface |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Dark Grey ware. |
| Length | 5 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Credit Line | American Philosophical Society / University Museum Durango Expedition, J. Alden Mason, 1936 |
| Other Number | P-28 - Field Number | PA-L-153 - Other Number | CG2017-7-467 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

