Figurine
36-11-184
From: Mexico (Central America) | Durango | Canon Del Molino
Curatorial Section: American
| Object Number | 36-11-184 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chalchihuites |
| Provenience | Mexico (Central America) | Durango | Canon Del Molino |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Surface find |
| Section | American |
| Materials | Lava Stone |
| Description | Animal form, minimally processed. |
| Length | 10.49 cm |
| Width | 6.2 cm |
| Thickness | 4.93 cm |
| Credit Line | American Philosophical Society / University Museum Durango Expedition, J. Alden Mason, 1936 |
| Other Number | G-1-5 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

