Polishing Stone
36-11-182
From: Mexico (Central America) | Durango | Canon Del Molino
Curatorial Section: American
| Object Number | 36-11-182 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chalchihuites |
| Provenience | Mexico (Central America) | Durango | Canon Del Molino |
| Culture Area | Central American |
| Locus | surface find |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Stone. Flat triangular polished face with angular contracting top for hand-hold. |
| Height | 6.5 cm |
| Length | 6 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Credit Line | American Philosophical Society / University Museum Durango Expedition, J. Alden Mason, 1936 |
| Other Number | G-1-3 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

