Ulu
Knife
NA528C
From: Alaska | Cape Prince of Wales
Curatorial Section: American
| Object Number | NA528C |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | Alaska | Cape Prince of Wales |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Description | Woman's knife. |
| Height | 7.5 cm |
| Width | 9 cm |
| Depth | 1.8 cm |
| Credit Line | Alaska Ethnological Expedition, George Byron Gordon, 1905 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


