Ulu
Knife
NA528B
Location: On Display in the Native North America Gallery
From: Alaska | Cape Prince of Wales
Curatorial Section: American
| Object Number | NA528B |
| Current Location | Native North America Gallery - On Display |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | Alaska | Cape Prince of Wales |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Date Made | 1000 - 500 BCE |
| Section | American |
| Description | Woman's knife. |
| Length | 13.49 cm |
| Width | 11 cm |
| Depth | 2 cm |
| Credit Line | Alaska Ethnological Expedition, George Byron Gordon, 1905 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


