Point
97-563-774
From: North America | United States of America | New Jersey | Monmouth County
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-774 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New Jersey | Monmouth County |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Flint |
| Technique | Chipped |
| Description | Flint. Black. Triangular. Slightly Concave base. |
| Length | 3 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-774 - Old Museum Number | 5114 - ANSP Number | 1105 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


