Figurine
MS1847
From: Italy
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS1847 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Italy |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Female Head |
| Description | Female head, broken just above the eye - top and back not preserved; crack starting at base of chin and moving down neck |
| Height | 9.6 cm |
| Width | 8.2 cm |
| Depth | 4.9 cm |
| Credit Line | Museum Purchase; Subscription of John Wanamaker, 1896 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.