Figurine
34-32-313
From: Venezuela | State Of Apure | Delta of Apure River
Curatorial Section: American
| Object Number | 34-32-313 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Venezuela | State Of Apure | Delta of Apure River |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Locus | La Candelaria |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Black ware firing buff. Crude figurine, perhaps human. No arms. Badly water-worn. |
| Height | 5.8 cm |
| Width | 3 cm |
| Thickness | 2.5 cm |
| Credit Line | University Museum / Columbia University Venezuelan Expedition; Vincenzo Petrullo, 1934 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.