Figurine
34-32-312
From: Venezuela | State Of Apure | Delta of Apure River
Curatorial Section: American
| Object Number | 34-32-312 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Venezuela | State Of Apure | Delta of Apure River |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Locus | La Candelaria |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Black ware firing white. Crude animal figurine. Knob for nose and for tail; hole in the back. Obtained through local collector. |
| Height | 3.6 cm |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Credit Line | University Museum / Columbia University Venezuelan Expedition; Vincenzo Petrullo, 1934 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.