Clay
34-32-309
From: Venezuela | State Of Apure | Delta of Apure River | Arauquin
Curatorial Section: American
| Object Number | 34-32-309 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Venezuela | State Of Apure | Delta of Apure River | Arauquin |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Locus | Surface |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Baked |
| Description | Baked Clay. Showing finger marks of the artisan. |
| Height | 6.5 cm |
| Length | 13 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | University Museum / Columbia University Venezuelan Expedition; Vincenzo Petrullo, 1934 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.