Hammerstone
35-34-7
From: Colombia
Curatorial Section: American
| Object Number | 35-34-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Colombia |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Locus | Nazareth; 25 feet east of burial 35-34-1, 6" level near disturbed burial |
| Section | American |
| Materials | Pebble |
| Description | Pebble. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 11 cm |
| Width | 6.7 cm |
| Credit Line | University Museum / Columbia University Venezuelan Expedition; Lewis Korn, 1935 |
| Other Number | N-8 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.