Animal Figurine Fragment
62-30-352
From: Palestine | Gibeon
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 62-30-352 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Palestine | Gibeon |
| Archaeology Area | III-CD-1;Debris in pool |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pritchard: Body of animal with enlarged breast; reddish brown clay; traces of white wash; clay which forms breast enlargement seems to have been added after the figure had been fashioned. |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 5.8 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Credit Line | University Museum-Church Divinity School of the Pacific Expedition, Dr. James Bennett Pritchard, 1962 |
| Other Number | 131 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




