Celt
35-14-52
From: Venezuela | Paraguana Peninsula | Pueblo Nuevo
Curatorial Section: American
| Object Number | 35-14-52 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Venezuela | Paraguana Peninsula | Pueblo Nuevo |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Locus | 3 Mi. from Pueblo Nuevo, Surface find from extensive camp-site at La luz |
| Section | American |
| Description | Angular. Butt battered. |
| Length | 4.6 cm |
| Width | 3.17 cm |
| Thickness | 1.1 cm |
| Credit Line | University Museum / Columbia University Venezuelan Expedition, Gwyneth Harrington,1935 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.