Pipe Bowl
34-25-169
From: Brazil | Para State | Santarem
Curatorial Section: American
| Object Number | 34-25-169 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Brazil | Para State | Santarem |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Orange buff pottery; bowl incised with conventionalized flower patterns; base has boss on it and raised cord design below boss; bowl flares slightly to where it joins stem. |
| Height | 4 cm |
| Length | 5.5 cm |
| Outside Diameter | 2 cm |
| Credit Line | Purchased from John Mayer, 1934 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



