Animal Figurine
34-25-110
From: Brazil | Para State | Santarem
Curatorial Section: American
| Object Number | 34-25-110 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Brazil | Para State | Santarem |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Frog or toad figurine. Buff ware; one leg missing; back, nose, and hind legs incised with straight line designs. |
| Height | 4 cm |
| Length | 7 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Credit Line | Purchased from John Mayer, 1934 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




