Bowl
34-25-108
From: Brazil | Para State | Santarem
Curatorial Section: American
| Object Number | 34-25-108 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Brazil | Para State | Santarem |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Tiny bowl. Buff slip put on over black paste so that paste shows through as 3 drop-shaped marks on side of bowl -- most of slip now lost. |
| Height | 2.2 cm |
| Length | 3.7 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Credit Line | Purchased from John Mayer, 1934 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.