Pendant
34-25-98
From: Brazil | Para State | Santarem
Curatorial Section: American
| Object Number | 34-25-98 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Brazil | Para State | Santarem |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Steatite |
| Description | Pierced at corner of one end - probably originally had two holes one at each corner of the pierced side (top). From one hole where large vases came from. |
| Length | 3.8 cm |
| Width | 2.4 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | Purchased from John Mayer, 1934 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.