Knife
97-563-5800
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Bainbridge (Pennsylvania)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5800 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Bainbridge (Pennsylvania) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rhyolite |
| Description | Elongated blade; very small shoulders; nearly straight stem, slightly concave base. |
| Length | 6.3 cm |
| Width | 2.9 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5800 - Old Museum Number | 14174 - ANSP Number | 1144 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


