Pendant
34-25-81
From: Brazil | Para State | Santarem
Curatorial Section: American
| Object Number | 34-25-81 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Brazil | Para State | Santarem |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Argillite |
| Description | Arrowpoint-shaped pendant. Notch on centre of base; hole pierced through below notch, drilling done from both sides meeting in middle. From one hole where large vases came from. |
| Length | 5.7 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | Purchased from John Mayer, 1934 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.