Pebble
34-25-48
From: Brazil | Para State | Santarem
Curatorial Section: American
| Object Number | 34-25-48 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Brazil | Para State | Santarem |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Hematite |
| Description | Natural pebble probably used as amulet. Somewhat foot-shaped. |
| Height | 0.5 cm |
| Length | 3.5 cm |
| Width | 1.6 cm |
| Credit Line | Purchased from John Mayer, 1934 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.