Notched Axe
34-25-45
From: Brazil
Curatorial Section: American
| Object Number | 34-25-45 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Brazil |
| Culture Area | Amazonia |
| Locus | Amazon between Santarem and Obidos |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Height | 2.9 cm |
| Length | 8.8 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Purchased from John Mayer, 1934 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.