Celt
34-25-44
From: Brazil | Para State | Santarem
Curatorial Section: American
| Object Number | 34-25-44 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Brazil | Para State | Santarem |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Felsite |
| Description | Pebble celt. |
| Height | 1.5 cm |
| Length | 5 cm |
| Width | 3.9 cm |
| Credit Line | Purchased from John Mayer, 1934 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.