Rim Sherd
34-25-16
From: Brazil | Para State
Curatorial Section: American
| Object Number | 34-25-16 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Brazil | Para State |
| Culture Area | Amazonia |
| Locus | Faro |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rosy buff ware; bowl rim sherd with large flattened handle decorated with life forms; herring bone design on outside of bowl. |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 12 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | Purchased from John Mayer, 1934 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


