| Object Number | 93-9-189 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ghana |
| Date Made | 1900-1971 |
| Section | African |
| Materials | Brass |
| Technique | Lost Wax Casting |
| Description | Chair w/ dots of brass on frame, point at top of reclining back. |
| Height | 4.8 cm |
| Length | 3.5 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Credit Line | Gift of Harvey and Doris Tower, 1993 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




