Figurine
Cast
33-26-13
From: Guatemala | Piedras Negras
Curatorial Section: American
| Object Number | 33-26-13 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Maya Old Empire |
| Provenience | Guatemala | Piedras Negras |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Survey point 2247 |
| Date Made | 1933 CE |
| Section | American |
| Description | Cast of figurine head. Human. Style X. Type A. |
| Height | 3.8 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Thickness | 2.5 cm |
| Credit Line | The Eldridge R. Johnson Expedition to Piedras Negras, 1933 |
| Other Number | W-29-42 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.