| Object Number | 55-7-95 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Mediterranean |
| Period | Roman Period |
| Date Made | 100-199 CE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | "Lucerna" - Drab clay. Nozzle broken, slight lug handle, two wick hlpes |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 9.5 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Gift of Numismatic and Antiquarian Society of Philadelphia, 1955 |
| Other Number | 17220 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


