Basket Lid
AF41.2
From: Zaire | Eastern Province | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF41.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Zaire | Eastern Province | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Fiber | Leather | Seeds | Leopard Skin |
| Description | Basket Lid belonging to Basket AF41.1 |
| Height | 19 cm |
| Length | 43 cm |
| Width | 29 cm |
| Credit Line | Purchased from W. H. Leslie, 1905 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




