Staff
SA3469
From: Peru | Nazca District
Curatorial Section: American
| Object Number | SA3469 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Nazca District |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Technique | Painted |
| Iconography | Human Figure |
| Description | Long, straight, even; hard, dark; pointed end; smooth two flat human figures painted red. |
| Length | 71.12 cm |
| Width | 7.32 cm |
| Outside Diameter | 2.24 cm |
| Credit Line | Peruvian Expedition, William C. Farabee, 1923 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.