Statue
E7001A
From: Egypt | Nubia | Karanog Cemetery
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E7001A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Karanog Cemetery |
| Locus | G 183 |
| Period | Meroitic |
| Date Made | 100 BCE-300 CE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Sandstone |
| Iconography | Ba |
| Description | Body of a male ba statue. Tail broken and is now a separate piece. (Head is E7001B.) |
| Height | 67.31 cm |
| Width | 22.86 cm |
| Depth | 45.72 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Nubia, Karanog, Aniba Cemetery; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1908 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
