Amulet Bag
P4074B
From: New Guinea | British New Guinea
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P4074B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Elema |
| Provenience | New Guinea | British New Guinea |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Fiber |
| Description | Netted bag for amulet P4074A, with bunches of dried plant fiber attached. |
| Length | 7.7 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1913 |
| Other Number | N-2551 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


