| Object Number | 40-15-204 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cocle |
| Provenience | Panama | Sitio Conte |
| Site Name | Sitio Conte |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Burial 7, 26 |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Polychrome: red, outlined with black on cream. Low annular base; shallow, concave, with rim thickened on exterior. Crocodile figure. Repaired. One sherd separate, omitted from bottom. |
| Height | 7 cm |
| Outside Diameter | 27.5 cm |
| Credit Line | Panama, Cocle Expedition; J. Alden Mason, 1940 |
| Other Number | 26A - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




