| Object Number | 16112A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Moorish |
| Provenience | Morocco | Spain |
| Date Made | pre 1892 |
| Section | African |
| Materials | Metal |
| Description | Long sword, handle decorated with inscriptions. |
| Length | 72.5 cm |
| Width | 12.6 cm |
| Credit Line | Deposited by C. Howard Colket, 1893 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




