Basket
86-20-52A
From: North Africa (uncertain)
Curatorial Section: African
| Object Number | 86-20-52A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North Africa (uncertain) |
| Period | 20th Century |
| Date Made | 1900-1955 CE |
| Section | African |
| Materials | Raffia |
| Technique | Basketry |
| Description | Red, brown and natural raffia basket. Circular red leather piece in center of bottom. |
| Height | 11 cm |
| Outside Diameter | 18.5 cm |
| Credit Line | Gift of W. Disston Anderson, Class of 42, 1986 |
| Other Number | 32 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




