| Object Number | 2012-31-47 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Shangana-Tsonga |
| Provenience | South Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Metal |
| Description | Bow (Xipendana) made of single piece of wood; raised rectangualr shaped grip in center; metal wire tied to both ends. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 82 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Gift of Margaret E. Johnston in memory of Dr. Thomas F. Johnston, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




