| Object Number | 2012-31-46 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Shangana-Tsonga |
| Provenience | South Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Metal |
| Description | Bow (Xipendana) made of single piece of wood with rectangular shaped grip in center. A metal wire is twined around one end of the bow, the other end is unattached. |
| Height | 3 cm |
| Length | 80 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | Gift of Margaret E. Johnston in memory of Dr. Thomas F. Johnston, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


