| Object Number | 2012-31-44 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Shangana-Tsonga |
| Provenience | South Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Gourd | Metal |
| Description | Musical bow (Ximvegomvego) is a crescent shaped bow with a gourd acrossing its string. The gourd has two holes on the body and the flat side is covered by hide. Bow was owned by Chief Mhinga. |
| Height | 8.3 cm |
| Length | 73 cm |
| Width | 15 cm |
| Outside Diameter | 1.4 cm |
| Credit Line | Gift of Margaret E. Johnston in memory of Dr. Thomas F. Johnston, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




