Gourd
Musical Instrument
2012-31-43B
From: South Africa
Curatorial Section: African
| Object Number | 2012-31-43B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Shangana-Tsonga |
| Provenience | South Africa |
| Section | African |
| Materials | Gourd | Metal |
| Description | A half gourd with a metal wire tied to its top. |
| Height | 11.5 cm |
| Length | 15 cm |
| Width | 20 cm |
| Credit Line | Gift of Margaret E. Johnston in memory of Dr. Thomas F. Johnston, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




