| Object Number | 2012-31-42 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Shangana-Tsonga |
| Provenience | South Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Gourd | Metal | Hide |
| Description | Braced Gourd-bow (Xitende). Musical Bow with a string tied to both ends, in the middle, half a gourd shell is attached. Gourd is damaged, large area of loss. |
| Height | 13 cm |
| Length | 136 cm |
| Width | 19 cm |
| Outside Diameter | 2.8 cm |
| Credit Line | Gift of Margaret E. Johnston in memory of Dr. Thomas F. Johnston, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


