| Object Number | 2012-31-41A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Shangana-Tsonga |
| Provenience | South Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Metal |
| Description | Wood bow with a metal wire tied to one end and the other end is unattached. Thick center serves as grip. |
| Length | 124 cm |
| Outside Diameter | 3.3 cm |
| Credit Line | Gift of Margaret E. Johnston in memory of Dr. Thomas F. Johnston, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




