| Object Number | 2012-31-40 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Shangana-Tsonga |
| Provenience | South Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Gourd |
| Description | Braced Gourd-bow (Xitende). Wood bow with a string tied to both ends. In the middle of bow near grip a thread spool is attached to half of a gourd. Wire string is attached to each end of bow and pulled in and attached to grip beneath thread spool. Gourd is damaged having three areas of loss. |
| Height | 19.5 cm |
| Length | 130.5 cm |
| Width | 41 cm |
| Credit Line | Gift of Margaret E. Johnston in memory of Dr. Thomas F. Johnston, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


