| Object Number | 2012-31-37A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Shangana-Tsonga |
| Provenience | South Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Fruit Shell |
| Description | Rattlestick (Fahlwana). Rattle made of wood stick inserted through two dried fruit shells (of the oncoba spinosa tree). A yellow ridged tube covers the majority of one side of stick and a smaller piece of tube is on the other. |
| Length | 36.5 cm |
| Outside Diameter | 4.1 cm |
| Credit Line | Gift of Margaret E. Johnston in memory of Dr. Thomas F. Johnston, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



