| Object Number | 2012-31-36A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Shangana-Tsonga |
| Provenience | South Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Fruit Shell |
| Description | Rattlestick (Fahlwana). Rattle consists of three dried fruit shells and two wood handles in a row. The fruit shells are in black, blue and brown, each has holes, and the middle one is half broken. The handles come in black and ivory. |
| Length | 35.5 cm |
| Outside Diameter | 4.5 cm |
| Credit Line | Gift of Margaret E. Johnston in memory of Dr. Thomas F. Johnston, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




