Club
31-34-467
From: Australia | South Australia | Point Macleay
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 31-34-467 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Australia | South Australia | Point Macleay |
| Date Made | Before 1930 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Curved piece of flat brown wood, broken off at one end. "Pt. MacLeay, S.A. / 1930" written on it, exactly as it is written on clubs 31-34-124, -126, and spear thrower 31-34 -127. In shape, color and texture it resembles the end of club 31-34-126. Appears to be the end of a similar club, broken and uncatalogued. |
| Length | 32 cm |
| Width | 7 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Australian Expedition, Daniel Sutherland Davidson, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


