Amulet Fragment
CG2013-4-49
From: Egypt | Mit-Rahineh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2013-4-49 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Mit-Rahineh |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Indeterminate |
| Description | Faded green faience amulet fragment. Amulet iconography is impossible to determine. There is a hole for stringing. |
| Height | 0.7 cm |
| Width | 0.8 cm |
| Depth | 0.2 cm |
| Other Number | 29-81-248 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.